Strategia działań firmy

Jak zrobić logo wektorowe?

Logo wektorowe jest niezwykle ważne w każdej firmie. Bazuje na odpowiednim pliku w formacie wektorowym, który pozwala bez problemu wydrukować wizytówki i inne gadżety reklamowe. Jak zrobić logo wektorowe? O czym warto pamiętać?

Plik wektorowy kontra grafika rastrowa

Na samym początku warto dowiedzieć się, czym jest plik wektorowy oraz jakie występują różnice pomiędzy tym plikiem a grafiką rastrową. Okazuje się, że grafika rastrowa bazuje na wielu małych punktach o danym kolorze, jaki wpływa na piksele. Ułożenie tych punktów pozwala stworzyć obraz, a samo skalowanie grafiki zazwyczaj zmniejsza jakość i pogarsza całość. Grafika po edycji zapisana w taki sposób nie jest odpowiednia do wydrukowania, gdyż sam obraz musiałby być znacznie większy niż format docelowy, w jakim będzie wydrukowany (co zajmie też bardzo dużo przestrzeni na dysku). Nie zapominajmy o tym, że w takiej sytuacji krawędzie obiektów mogą być uważane za nierówne i nie będą dawać pożądanych efektów. Pliki tego rodzaju z pewnością nadadzą się do prezentacji w sieci, gdyż w zasadzie każde urządzenie posiada specjalne oprogramowanie do wyświetlania takich obrazów. Dodatkowo nie zajmą one dużo miejsca. Najbardziej znanymi formatami rastrowej grafiki są:

  • JPG,
  • JPEG,
  • GIF,
  • PNG.

Jak zrobić wektorowe logo?

Logo wektorowe składa się przede wszystkim z figur geometrycznych, przy czym każdy element obrazu jest złożoną (bardziej lub mniej) figurą w danym kolorze. Stosowane ułożenie figur stworzy obraz – proste grafiki mają mniejszą liczbę elementów, a skomplikowane fotografie muszą posiadać większą ilość elementów. Pomyślmy przykładowo o szarym kocie, którego sierść przedstawiona jako prosta grafika będzie jednolitą, szarą plamą. W przypadku pliku wektorowego natomiast każdy blask i cień jest osobną figurą. Ilość figur zależy od tego, jak bardzo chcemy uprościć grafikę. Okazuje się, że pliki tego typu z powodzeniem wykorzystamy do druku, dowolnie je skalując i nie martwiąc się o zmniejszenie jakości obrazu. Jednakże jest jedno ale – nie nadają się do prezentacji na ekranach, gdyż skomplikowane obrazy wektorowe zajmować będą za dużo miejsca i nie każdy sprzęt posiada specjalne oprogramowanie do odczytywanie wektorowych obrazów. 

Jeśli chodzi o wektorową grafikę, najpopularniejszymi formatami są tutaj:

  • CDR,
  • Ai,
  • EPS,
  • PDF. 

Edytowanie rastrowego obrazy wymaga użycia łatwych programów do obróbki (np. Paint). Okazuje się jednak, że w takim programie nie zapiszemy logo wektorowego. W tym celu sięgnijmy po bardziej skomplikowane oprogramowania (np. Illustrator, Corel). Nie zawsze samodzielnie jesteśmy w stanie wykonać te zadania. Pomocne jest poproszenie o radę grafika z doświadczeniem, który zapisze nasz projekt tak, aby sprostał wymaganiom, które stawiają przed nami drukarnie. Profesjonalny grafik dokładnie stworzy wymarzone logo lub wskaże, jakie rozwiązania wybrać. Sam projekt nie powinien sprawiać nam problemu, jednak wykonanie pozostawmy komuś, kto się na tym zna (zwłaszcza gdy sami nie mamy o tym pojęcia).

Write A Comment