Strategia działań firmy

Co to jest logotyp firmy?

Każdy, kto pierwszy raz usłyszał słowo logotyp, pewnie zastanawiał się nad tym, jaka jest różnica pomiędzy pojęciami logotyp i logo. Czasem w języku potocznym używa się zamiennie tych terminów. Występują jednak między nimi pewne różnice, które mają duże znaczenie dla specjalistów, np. dla grafika, któremu zlecono wykonanie logo i logotypu.

Co to jest logo?

Logo, najkrócej mówiąc, to postać graficzna marki, dzięki której jest ona łatwo i szybko rozpoznawalna wśród klientów. Logo jest wizualnie kojarzone z marką. W strukturze logo znajdują się najczęściej dwa elementy – sygnet i logotyp. Zarówno jedno, jak i drugie postrzegane oddzielnie mogą samodzielnie stanowić logo.

Czym jest logotyp?

Logotyp to graficzna część logo pod postacią tekstu, który oznacza markę, np. Toyota, Coca-Cola, Yamaha. Niektóre marki posługują się wyłącznie logotypem, nie posiadają sygnetu. W takim przypadku (np. Coca-Cola, Canon) logotyp jest równoznaczny z logo marki.

Co to jest sygnet?

W przypadku wielu marek logo składa się z dwóch części – z logotypu oraz sygnetu. Sygnet może być umiejscowiony obok logotypu (np. Pepsi-Cola), może być pod logotypem (np. Żabka) lub występować nad nim (np. Kaufland). Logotyp może być również wkomponowany w strukturę sygnetu i stanowić wraz z nim spójną całość (np. Lidl). Podobnie jak logotyp, również i sygnet może występować samodzielnie i służyć jako znak rozpoznawczy marki. Sygnetem jako logo posługują się marki, które posiadają mocną pozycję na rynku. Już sam sygnet wystarczy, aby zidentyfikować firmę, np. Twitter, Facebook, Mercenes-Benz, Nike.

Logotyp i sygnet – kompletne logo

W każdej firmie najważniejsza jest jakość produktów lub usług, które oferowane są klientom. Na markę firma musi sobie zapracować. Czasem trwa to kilkanaście lat, a czasem nawet kilkadziesiąt. To czy logo składa się z logotypu i sygnetu, czy tylko z logotypu ma tak naprawdę drugorzędne znaczenie. Posługiwanie się samym sygnetem to przywilej marek, które wypracowały sobie silną pozycję wśród klientów. Już sam sygnet wystarczy do zidentyfikowania marki na rynku. Korzystanie z samego sygnetu jako logo w początkowym okresie działania firmy jest ryzykowne i może nie przynieść pożądanych rezultatów.

Write A Comment